Určitě znáte ten pocit, kdy převlékáte postele, dojdete ke skříni a vyndáte nové, voňavé a nadýchané povlečení a už v tu chvíli se těšíte, jak půjdete do takto připravených a voňavých peřin spát. Je však velmi pravděpodobné, že jste rovněž zažili i pocit zklamání, v dny kdy jste sáhli po novém povlečení, které bylo ve skříni déle uskladněno a po svěžesti a vůni nebylo ani památky. V tom horším případě se Vám mohlo i stát, že jste z nepoužitého a vypraného povlečení ucítili zatuchlý odér. Stejně tak to bývá s ručníky. Po dlouhé koupeli se určitě chcete zahalit do měkkého a voňavého, nikoli do zatuchlého a hrubého ručníku. V tomto článku Vám dáme pár tipů jak tomuto nepříjemnému zážitku předejít a jak svěžest Vašeho uskladněného povlečení či osušek prodloužit na maximum.
1) Povlečení i osušky vždy důkladně vysušte
Hlavní a také nejčastější důvod toho, že vytáhnete ze skříně nesvěží až zatuchlé prádlo je ten, že před uskladněním nebylo dokonale vysušeno. Než prádlo skládáte a ukládáte, je potřeba zkontrolovat, že je opravdu suché bez jediné známky i sebemenší vlhkosti (obzvláště u ložního prádla kontrolujte rohy - ty bývají nejzrádnější). Úplně nejlepší je, pokud máte tu možnost sušit ložní prádlo na sluníčku, ať už venku či na balkóně. Dbejte na to, abyste ho při věšení co nejvíce natáhli a eliminovali jakékoliv krčení (alespoň si rovnou ušetříte i nutnost žehlení, které nebude potřeba).
Pokud možnost venkovního sušení nemáte – nezoufejte, protože např. ručníky je lepší věšet spíše doma na sušáku, než na slunci. Dávejte ovšem pozor na to, abyste místnost, ve které máte prádlo pověšené, dostatečně často větrali a průvanem vyměňovali vzduch v místnosti. A vlastníci sušičky se nemusejí bát nedoschlého prádla téměř vůbec – ovšem i zde platí staré známé pořekadlo – důvěřuj, ale prověřuj.
2) Vyberte to správné místo pro uskladnění
Po řádné kontrole suchosti, je na řadě uložení. Při skládání dávejte pozor na to, aby povlečení (také osušky) nebylo příliš zpřehýbané a tím i zbytečně pomačkané. Také je dobré si hlídat pořadovost uloženého prádla, tzn. čerstvě vypranou a usušenou lůžkovinu (či osušku) vložit do spod komínku, aby nebyla příliš velká šance, že některý kus prádla bude ve skříni ležet až zbytečně dlouho. Také je důležité skříň zbytečně nepřeplňovat, pokud k lůžkovinám přidáte ještě již zmíněné ručníky, deky na zimu, zabalené a vytříděné sezonní oblečení, nebude divu, že prádlo bude rychleji ztrácet svěžest, protože ve skříni nebude žádná (či jen minimální) cirkulace vzduchu a bude docházet k zatuchávání. Též není na škodu tu a tam, když si vzpomenete, otevřít dvířka skříně a na chvilku nechat vejít dovnitř čistý vzduch.
Pokud splňujete vše výše zmíněné a přesto se Vám stane, že Vaše ložní či koupelnové prádlo ztrácí až příliš rychle svěžest. Je potřeba se zamyslet zda máte správně situovanou skříň s uloženými věcmi. Obecně platí pravidlo, že by se skříň měla nacházet co nejdále od místností, ve kterých se udržuje vysoká vlhkost, proto se příliš nedoporučuje skladovat ručníky přímo v koupelnové skříňce, přestože se to jeví jako ta nejlogičtější a zároveň nejpraktičtější varianta.
3) Pomocník jménem jedlá soda
Jestliže chcete předejít tomu, abyste museli zbytečně již jednou vyprané prádlo znovu házet do pračky (kvůli pocitu svěžesti), dejte do skříně s prádlem mističku s jedlou sodou. Tento trik Vám pomůže udržet úložný prostor bez jakéhokoliv zápachu, aniž byste museli prádlu dodávat extra vůni (mnohdy na chemické bázi).
4) Extra vůně navíc
Pokud přeci jen chcete dosáhnout maximální možné vůně Vašeho ložního či koupelnového prádla, existuje na trhu mnoho vonným pomocníků. Kromě aviváže, kterou přidáváte již během praní (pozor: pouze pokud se jedná o prádlo ložní, na ručníky se aviváž příliš nedoporučuje, aby neztratily svoji savost), jsou to různé parfémované sašetky či spreje přímo do Vaší skříně. Můžete také použít Vaší oblíbenou svíčku či klasické mýdlo a vložit jej k uloženému prádlu. Když chcete být více ekologičtí, naplňte si látkový pytlíček Vašimi oblíbenými, usušenými bylinkami. Nejoblíbenější bývají: levandule, růžové okvětní plátky, šeříkové květy, máta či mateřídouška.