Na našem e-shopu se velice často setkáte s pojmem „česaná bavlna“. Z této balvny vyrábíme naše lůžkoviny, a proto bychom Vám, naši milí zákazníci, v následujícím článku tento pojem o něco více přiblížili.
Bavlna
Bavlna je jemná bílá substance z vláken získávaných ze semen bavlníku (latinsky „Gossypium“), jinak ji lze také ještě podrobněji popsat jako rostlinné celulózové jednobuněčné vlákno o délce 20 mm – 60 mm. Vlákno se nachází v tobolce, kde jsou jím porostlá semena bavlníku. Po dozrání tobolka pukne a chomáče vláken se uvolní. Tyto kusy vláken se následně sbírají, zpracovávají na příze, ze kterých se vyrábí tkaniny a pleteniny s výjimečnými vlastnostmi.
Plod bavlníku je tím nejdůležitějším ze všech plodin pro výrobu textilního vlákna. Bavlníky jsou staré kulturní rostliny, jejichž domestikace začala již před 5000 lety. Na světové produkci bavlny se asi 90 % podílí bavlník chlupatý. Nejkvalitnější vlákno však poskytuje bavlník barbadoský. Výrobky z bavlny jsou příjemné na dotyk a jejich předností je, že dokáží nasát značné množství vlhkosti. Dobře se perou a při praní vydrží i vysoké teploty – to z bavlny činí ideální materiál pro alergiky, atopiky a miminka. Toto je jen pár nejzásadnějších důvodů, proč se bavlna rozšířila i do lůžkovin a stala se tak, při jejich výrobě, nejpoužívanějším materiálem. Hlavní producenti bavlny jsou Čína, Indie a USA.
Světový den bavlny se slaví 7. října.
Zpracování a česání bavlny
Kdybychom měli ve zkratce popsat, jak probíhá proces, jenž předchází Vašemu prvnímu kontaktu s povlečením či tričkem, vypadalo by to následovně: pěstování – sklizeň – odstranění prvních nečistot – česání a doodstranění zbylých nečistot – předení – hotové látky.
Pěstování bavlny je energeticky vcelku náročné. Bavlna potřebuje svůj čas a velké množství vody. Obecně se uvádí, že kvalitní vlákno zraje na rostlině 175-225 dní od vysetí.
Před vlastní sklizní se bavlníky zbaví listí pomocí chemického postřiku. Moderní bavlníkový kombajn chomáčky bavlny nejen sklidí, ale zároveň vytvoří i kompaktní blok sklizené bavlny. Následně se pomocí odzrňovacího stroje ze sklizené bavlny odstraní zbytky tobolek.
Česání je operace, která je zahrnuta do výroby příze. Má za úkol zbavit bavlněná vlákna vláken krátkých – ty totiž odstávají z povrchu a omezují tak pevnost a způsobují nestejnoměrnost u jednotlivých přízí. Proces česání také vlákna urovná a zbaví posledních nečistot. Česaná bavlna je poté pevná, jemná, hladká a lesklá. Díky tomu je materiál velmi příjemný na dotek. Vyčesaná část materiálu se nazývá výčesky.
Takto je bavlna připravena dále k procesu předení. To podle požadavků na kvalitu a vlastnosti příze zahrnuje několik samostatných operací. Smyslem předení je vytvořit homogenní, stejnoměrnou směs bavlněných vláken, která jsou orientovaná jedním směrem a pruhy této směsi následně spřást do bavlněné příze. V mykacím stroji se jednotlivá vlákna rovnají a shrnují do svazku. Ve spřádacím stroji se pak ze svazků souká nit. Ta se dále barví a na tkalcovském stavu se zpracuje do hotových látek.
Mimo jiné se na našem e-shopu setkáte se slovním spojení „MAKO česaná bavlna“ a tak si osvětlíme i tento pojem.
MAKO bavlna a něco málo o ní:
úplně nejkvalitnější bavlna se pěstuje v Egyptě a je ve světě známá pod názvem MAKO. Jde o velice jemnou dlouhovlákennou bavlnu, která dosahuje velmi vysoké pevnosti nejen v přízích, ale i v textiliích. Jelikož jsou dlouhá vlákna velice jemná, mají výrobky z egyptské MAKO bavlny příjemný měkký povrch a právě díky svému povrchu je MAKO bavlna nejčastěji zpracovávaná do lůžkovin.
Zajímavost z Wikipedie na závěr:
jméno Mako pochází pravděpodobně od egyptského hodnostáře Mako Bey el Orfalli, který nechal zasít ve své zahradě v Káhiře semena bavlníku ze Súdánu. Poté jistý Francouz Jumel převzal v roce 1820 tuto novou rostlinu a zasadil se o její šlechtění, což se považuje za začátek pěstování dlouhovlákné bavlny v Egyptě.